• Listopad 23

• "Hokus-pokus, czary-mary,Niech się spełnią andrzejkowe czary”.

Andrzejki obchodzone są w Polsce w wigilię świętego Andrzeja - czyli między 29 a 30 listopada. Popularnością w Europie cieszą się już od kilkuset lat, a ze względu na odbywające się wtedy wróżby i zabawy, święto to uznawane jest za jedno z najciekawszych i najbardziej magicznych. Do najpopularniejszych wróżb andrzejkowych z pewnością zalicza się lanie wosku przez klucz, obieranie jabłka, a także układanie butów. Jest to bardzo wyjątkowy czas zwłaszcza dla najmłodszych.Andrzejki - czyli wieczór wróżb przypadający na koniec listopada - to ostatnia okazja do zabaw przed zaczynającym się adwentem. Święto to jest upamiętnieniem Św. Andrzeja będącego patronem Szkocji, Grecji oraz Rosji. Na terenach obecnej Europy Wschodniej andrzejki znane były już prawdopodobnie w XIV wieku, a pierwsza wzmianka o obchodach świętowania andrzejek w Polsce pochodzi z roku 1557.Nie każdy zdaje sobie dziś sprawę z tego, iż andrzejkowe wróżby przeznaczone były pierwotnie jedynie dla niezamężnych dziewcząt, (męskim odpowiednikiem andrzejek są katarzynki). Początkowo wróżby traktowane były przez ludzi całkiem poważnie. Dziś natomiast na andrzejkowe zabawy patrzy się przymrużeniem oka, a uczestnikami są często nawet małe dzieci.Tego typu zabawy są bardzo pozytywne, nie ma w nich przestróg, albo jakiś negatywnych uwag czy zwrotów. Zazwyczaj wywołują radość i uśmiech na twarzach dzieci.