• Program Unplugged

• Program Unplugged to szkolny program profilaktyki używania substancji psychoaktywnych oparty na modelu wszechstronnego wpływu społecznego. Został on opracowany, wdrożony oraz poddany ewaluacji w wieloośrodkowych badaniach zrealizowanych w 7 krajach.

Aspekty poruszane podczas realizacji UNPLUGGED

- krytyczne myślenie

- podejmowanie decyzji

- rozwiązywanie problemów

- myślenie twórcze

- skuteczne porozumiewanie się

- umiejętność budowania relacji

-samoświadomość

- empatia

-radzenie sobie z emocjami

- przekonania normatywne

Program zostanie zrealizowany podczas 12 lekcji.

Lekcja 1

Inauguracja UNPLUGGED

Lekcja 2.

Być albo nie być w grupie.

Zajęcia dotyczą doświadczeń związanych z przynależnością do grupy. Wraz z uczniami przyjrzymy się dynamice tworzenia oraz funkcjonowania takich grup, szczególnie w okresie dorastania.

Lekcja 3. Alkohol -  czynniki ryzyka i czynniki chroniące. Uczniowie dowiedzieli  się, że istnieją rozmaite czynniki sprzyjające sięganiu po substancje psychoaktywne, takie jak oczekiwania dotyczące skutków używania tych substancji, czynniki środowiskowe i społeczne, czynniki indywidualne - w tym fizjologiczne.

Lekcja 4.

Jak jest w rzeczywistości. Podczas tej lekcji uczniowie dowiedzieli się dlaczego potrzebna jest umiejętność krytycznej oceny dostępnych źródeł informacji na temat substancji psychoaktywnych oraz postrzegania tych substancji w społeczeństwie. Przekonali się jaka jest różnica pomiędzy ich własnymi wyobrażeniami , mitami a rzeczywistymi danymi.

Lekcja 5.

Palenie papierosów - poznaj nowe fakty.

Podczas tej lekcji uczniowie dowiedzieli się: jakie są konsekwencje palenie tytoniu, że oczekiwania dotyczące  papierosów znacznie odbiegają od rzeczywistych skutków palenia tytoniu, że bezpośrednie korzyści związane z paleniem są często ważniejsze niż odroczone w czasie negatywne konsekwencje zdrowotne, o powodach dla których ludzie palą papierosy

Lekcja 6..

Wyraź siebie.

Podczas tej lekcji uczniowie doskonalili umiejętność wyrażania emocji we właściwy sposób, poznali różnicę pomiędzy komunikacją werbalną a niewerbalną, doświadczyli tego, że komunikacja to coś więcej niż rozmowa.

Lekcja 7.

Dbaj o swoje prawa.

Podczas tej lekcji uczniowie zapoznali się z asertywnością, poznali przykłady zachowań asertywnych, dowiedzieli się jak skutecznie walczyć o swoje prawa, wzmocnili szacunek dla praw i opinii innych osób.

Lekcja 8.

Lew salonowy.

Podcza tej lekcji uczniowie przećwiczyli w jaki sposób można nawiązać znajomość z nieznanymi osobami, przećwiczyli niewerbalne i werbalne sposoby prezentowania siebie, poprawili umiejętność rozpoznawania oraz doceniania pozytywnych komunikatów od innych osób .

Lekcja 9.

Narkotyki - poznaj nowe fakty.

Podczas tej lekcji uczniowie poznali konsekwencje używania narkotyków oraz ryzyko związane z sięganiem po takie substancje. Uczniowie wzięli udział w grze edukacyjnej dotyczącej substancji psychoaktywnych.

Lekcja 10.

Umiejętność radzenia sobie.

Podczas tej lekcji uczniowie poznali konstruktywne sposoby radzenia sobie z problemami. Zastanowili się nad swoimi mocnymi i sabszymi stronami. Dowiedzieli się, że negatywne emocje nie są złe , ani zagrażające. Poznali konstruktywne metody radzenia sobie ze słabościami i ograniczeniami

Lekcja 11.

Rozwiązywanie problemów oraz podejmowanie decyzji.

Podczas tej lekcji uczniowie poznali model 5 krokow w rozwiązywaniu problemów, udoskonalili umiejętność twórczego myślenia, przećwiczyli model "zatrzyma się, uspokój, pomyśl" który warto zastosować odczas rozwiązywania problemów w miejsce impulsywnych działań.m

Lekcja 12.

Wyznaczanie celów.

Podczas tej lekcji uczniowie przećwiczyli umiejętność dzielenia celów długofalowych na krótkofalowe, zatosowali tę umiejętność w odniesieniu do włanych celów ocenili sałbsze i mocne strony programu.

ZESPÓŁ PPP DZIĘKUJE UCZNIOM KLASY 6 ZA WSPANIAŁE ZAANGAŻOWANIE W LEKCJE PROGRAMU UNPLUGGED :)