• Kostka RUBIKA przyjmuje wyzwanie!
          • Kostka RUBIKA przyjmuje wyzwanie!

          • Dzisiaj w naszej szkole odbyła sie rywalizacja w osiągnieciu najlepszego czasu w układaniu kostki Rubika. Udział wzięło 6 uczniów z klas 3 i 6. Najlepszy był  Olaf Zdanowicz. Gratulujemy !

        • Zwiedzamy zabytkową pompownię w Kończycach
          • Zwiedzamy zabytkową pompownię w Kończycach

          • Klasy 4,5 i 7 odbyły naukowy spacer w pompowni Kończyce, Wyjazd był nagrodą za nasz aktywny udział w programie Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie. Dzięki zajęciom z animatorami dowiedziali się o przyczynach, skutkach i metodach przeciwdziałania powodzi. W zajeciach uczestniczyli strażacy i policjańci, którzy przeszkolili nas w zakresie pierwszej pomocy dla osób tonących w zamarzających zbiornikach wodnych. Trójka naszych uczniów : F.Sendyk kl.4 , A.Kornijczuk kl 4 i S.Nowakowski kl.7 za atywny udział w zajęciach otrzymali od organizatorów podarunek - wodny kalendarz. 

          • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA :) W KLASIE II :)

          •  

            Choć Światowy Dzień Pluszowego Misia ogłoszony został 25 listopada 2002 roku, to historia powstania pluszowej zabawki jest znacznie dłuższa i może mieć wiele wspólnego z prezydentem Stanów Zjednoczonych Theodore’em Roosevelt’em, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie.

            Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

            Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka.

          • ANDRZEJKI W KLASIE II

          • "Hokus-pokus, czary-mary,Niech się spełnią andrzejkowe czary”.

            Andrzejki obchodzone są w Polsce w wigilię świętego Andrzeja - czyli między 29 a 30 listopada. Popularnością w Europie cieszą się już od kilkuset lat, a ze względu na odbywające się wtedy wróżby i zabawy, święto to uznawane jest za jedno z najciekawszych i najbardziej magicznych. Do najpopularniejszych wróżb andrzejkowych z pewnością zalicza się lanie wosku przez klucz, obieranie jabłka, a także układanie butów. Jest to bardzo wyjątkowy czas zwłaszcza dla najmłodszych.Andrzejki - czyli wieczór wróżb przypadający na koniec listopada - to ostatnia okazja do zabaw przed zaczynającym się adwentem. Święto to jest upamiętnieniem Św. Andrzeja będącego patronem Szkocji, Grecji oraz Rosji. Na terenach obecnej Europy Wschodniej andrzejki znane były już prawdopodobnie w XIV wieku, a pierwsza wzmianka o obchodach świętowania andrzejek w Polsce pochodzi z roku 1557.Nie każdy zdaje sobie dziś sprawę z tego, iż andrzejkowe wróżby przeznaczone były pierwotnie jedynie dla niezamężnych dziewcząt, (męskim odpowiednikiem andrzejek są katarzynki). Początkowo wróżby traktowane były przez ludzi całkiem poważnie. Dziś natomiast na andrzejkowe zabawy patrzy się przymrużeniem oka, a uczestnikami są często nawet małe dzieci.Tego typu zabawy są bardzo pozytywne, nie ma w nich przestróg, albo jakiś negatywnych uwag czy zwrotów. Zazwyczaj wywołują radość i uśmiech na twarzach dzieci.

        • Realizacja projektu edukacyjnego ZABAWA SZTUKĄ
          • Realizacja projektu edukacyjnego ZABAWA SZTUKĄ

          • Yayoi Kusama to japońska rzeźbiarka, pisarka i malarka. Jej znakiem rozpoznawczym są krzykliwe wzory najczęściej kropki. Swoją twórczość nazwała "sztuką obsesyjną ".

            W ramach projektu edukacyjnego ZABAWA SZTUKĄ dzieci zainspirowane jej dziełami stworzyły swoje prace. Klasa 3

        • TRZY MAŁE ŚWINKI
          • TRZY MAŁE ŚWINKI

          • DNIA 16 LISTOPADA 2023 ROKU uczniowie klas 0-3 poznali teatr w nowej odsłonie. Dzieci z klasy 2 przygotowały pantomimę bajki KOPCIUSZEK , natomiast dzieci z klasy 3 przygotowały teatrzyk papierowy Kamishibai do bajki TRZY MAŁE ŚWINKI, do którego samodzielnie wykonały ilustracje.

            Aby obejrzeć spektakle najpierw należało "kupić bilet" i zająć miejsce. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

             

            https://www.facebook.com/spmichale/videos/649872457037593

             

             

        • Światowy Dzień Cukrzycy 14 listopada
          • Światowy Dzień Cukrzycy 14 listopada

          • Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation - IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization - WHO) jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie.

            Od 1991 r. popularność tego dnia wzrosła i obecnie jest on obchodzony przez ponad 350 milionów ludzi z różnych regionów świata. W obchodach uczestniczą osoby ze środowisk opiniotwórczych, lekarze, dzieci, dorośli i oczywiście ludzie chorzy na cukrzycę.Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości szerokich kręgów społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą. Światowy Dzień Cukrzycy przypomina, że liczba przypadków cukrzycy wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne.

            Klasa VI w ramach edukacji prozdrowotnej wyszukiwała informacji w postaci prezentacji na temat zdrowego trzybu życia i odżywiania w profilaktyce cukrzycy. Okazało się, że nie aki ten cukier straszny jak go malują, ale trzeba mieć go na "krótkiej smyczy". Najważniejsze jest regularne badanie sie i opieka zedyczna oraz zdrowa dieta uboga w węglowodany. 

             

          • Klasa 2 w kinie :)

          • We wtorek 14 listopada 2023 roku uczniowie klasy 2 wybrali się do kina Helios w Grudziądzu na seans filmowy pod tytułem ,,Kajtuś Czarodziej”. Wycieczka miała na celu kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz bezpiecznego zachowania w środkach transportu. To również doskonała okazja do integracji uczniów i wzmocnienia  więzi koleżeńskiej.  Przygody bohatera filmu - Kajtka  dostarczyły wielu niezapomnianych emocji, które  sprawiły, że w oczkach widzów  pojawiło się wzruszenie, ale też i trochę strachu. Chyba każde dziecko pragnie posiadać czarodziejskie moce. A co, kiedy to marzenie się spełni? Kajtek , nastoletni chłopiec o wyjątkowo krnąbrnym usposobieniu, wychowuje się z tatą i babcią . Klasowy psotnik pewnego dnia odkrywa w sobie nadnaturalne umiejętności. Niecodzienny talent w połączeniu z niesfornym charakterem chłopca oznaczają spore kłopoty nie tylko dla szkoły, ale i dla całego miasta. Czarodziejskie moce przejmują bowiem kontrolę nad życiem Kajtka, który od teraz rozprawia się zarówno z nielubianymi nauczycielami, jak i całą szkolną społecznością, zdobywając sympatię i sławę wśród rówieśników.    Po obejrzeniu filmu cała nasza grupa wybrała się na do KFC na małe co nieco, a potem na lody. Pełni wrażeń kinowych i kulinarnych, zadowoleni w doskonałych humorach wróciliśmy do szkoły. Dzień był wyjątkowo udany ….

        • Sukces Tymka  w XV edycji konkursu "Poeci z Kociewia"
          • Sukces Tymka  w XV edycji konkursu "Poeci z Kociewia"

          • 13 listopada odbyła się VV edycja kokursu "Poeci z Kociewia" w Świeciu. Naszą szkołe reprezentowali uczniowie  z klasy 5a: Tymoteusz Klimaszewski i Szymon Kupisz.  Tymek zajął III miejsce.gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

        • PREZYDENCKIE  PODZIĘKOWANIE
          • PREZYDENCKIE PODZIĘKOWANIE

          • W dniu dzisiejszym do naszej szkoły dotarło prezydenckie podziękowanie na udział w ogólnopolskiej akcji czytania "Nad Niemnem" - wielu naszych uczniów wzięło udział we współnym czytaniu fragmentów tej książki, niektórzy wykonali prezentacje i tapety z motywem powieści.

          • 1 listopada - ŚWIĘTO ZMARŁYCH

          • ​​​​W listopadowym chłodzie jest takie miejsce tysiącem świeczek rozżarzone,​​​​​​​

            Gdzie pamięta się o tych, którzy rozstali się z nami, tracąc własne życie po drodze.

            Idziemy tam w cichym, zadusznym skupieniu,

            Chcąc choć przez chwilę, w modlitwie ulżyć swojemu utęsknieniu.

            I zanim wiatr ostatnie znicze pozagasza, poślę w myśli najbliższym szczere dziękuję i przepraszam,

            Choć wiem, że są w miejscu, dokąd listy nie dochodzą.

            W głowie wciąż tkwią znamienne słowa: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”.

          • Nagłówek

          • ;) LUBIMY CZYTAĆ ;)